Skontaktuj się z nami
17 77 07 200
ul. 3 maja 5/5, 35-030 Rzeszów
Masz jakieś pytania? Nie czekaj

Jesteś zainteresowany kredytem? Marże mogą być jeszcze większe

marze_kredytow_hipotecznychPodatek bankowy i większe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, stworzyły taką sytuację, że już pod koniec ubiegłego roku w sposób istotny zwiększyły się marże kredytów hipotecznych.

Być może już niebawem będą nas czekać następne podwyżki. Wszystko jest bowiem spowodowane nowelizacją ustawy o kredycie hipotecznym. W nowych zapisach proponuje się zakaz tzw. sprzedaży wiązanej. Oznacza to, że bank razem z umową kredytu hipotecznego nie będzie mógł dodawać klientowi nadplanowych produktów np. ubezpieczenia albo karty kredytowej.

Klientów czekają podwyższone marże?

Generalnie sam pomysł zawarty w nowych uregulowaniach ustawy jest korzystny dla klienta. Z drugiej jednak strony można przypuszczać, że banki mogą wykorzystać powyższą zmianę aby uzasadnić podwyższenie własnej marży kredytowej.

W chwili obecnej sprzedaż dodatkowych produktów wraz z podpisywaniem umowy kredytu hipotecznego jest na porządku dziennym. Decydując się na taki dodatkowy produkt np. ubezpieczenie albo otwarcie rachunku osobistego klient może uzyskać obniżenie kosztów kredytu. Nie są to sumy małe gdyż w jednym z badanych przypadków standardowa wysokość marży jaką narzuca bank wynosi aż 3,69 %, natomiast gdy skorzystamy dodatkowo z innych usług ta wartość może zostać zmniejszona o ponad połowę i wynieść zaledwie 1,8%.  Wobec powyższego jeżeli banki nie będą mogły proponować swoim klientom dodatkowych usług to można się spodziewać, że narzucane marże wzrosną.

Jeśli dodatkowe produkty to tylko bezpłatnie

Nowe regulacje mają zaowocować korzystnymi zmianami dla typowych kredytobiorców. Należy bowiem jasno zaznaczyć, że sprzedaż wiązana generowała dla nich dodatkowe koszty związane za pakietem „dołożonych” produktów. Jeżeli nowa ustawa wejdzie w życie to bank będzie mógł dodawać z kredytem tylko bezpłatny rachunek i konto oszczędnościowe.

Możemy założyć, że pomysł naszych parlamentarzystów pozwoli nam zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy ponieważ nie będziemy musieli wydawać ich na produkty z których bardzo często i tak nie korzystamy. Otrzymując z kredytem konto oszczędnościowe będziemy mieć pewność, że jest ono bezpłatne. Oprócz tego bank będzie mógł wymagać od nas ubezpieczenia mieszkania ale zyskamy otwartą drogę do tego gdzie taką umowę ubezpieczenia podpiszemy (niekoniecznie musi być to bank gdzie zaciągamy kredyt). Bank jednak będzie mógł postawić wymóg co do samego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Oprócz tego sugerowana zmiana w przepisach umożliwi nam łatwe porównanie dostępnych na rynku ofert kredytu hipotecznego. Zniknie już kłopot wybrania najlepszej propozycji i wgłębiania się w szczegóły odnośnie produktów dodatkowych. Wpodatek_bankowy_marza_kredyt_hipotecznyarto też wspomnieć, że klient nie będzie już narażony na ryzyko wynikające z ewentualnych podwyżek za korzystanie z konta czy też karty kredytowej.

Równie ciekawą zmianą w przepisach ustawy jest to, że nakłada na banki obowiązek wychodzenia z inicjatywą w sytuacji kiedy klient będzie miał problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Ma to przede wszystkim uczulić instytucje finansowe na problem osób, które znalazły się w trudnym położeniu finansowym (np. z powodu choroby, utraty pracy). Przesuwa się zatem akcent z preferowanych do tej pory działań windykacyjnych stosowanych prze banki na element kontaktu z klientem i pomocy w sensownej spłacie kredytu.

Wszelkie prawa zastrzeżone Cashcrown.pl Sp. Z o. o.